Dvě Věže

28. srpna 2008 v 14:49 | Triany
Recenze Pán prstenů - Dvě věže
Poté, co na plátně zazáří známé logo "Lord of the Rings", začíná vlastní film záběrem na Caradhras, je slyšet dozvuky scény, kdy je Společenstvo uvězněno ve sněhu na svahu a Saruman se snaží je zavalit. Pak se náhle dostáváme hluboko do dolů v Morii a Gandalf (v jiném záběru než ve Společenstvu) zaklíná Balroga. Gandalf vykřikne: "Neprojdeš!" a Balrog padá do hlubin dolu. Gandalfa, jak víme, stáhne s sebou.
Gandalf, jak padá, v pádu vytahuje Glamdring a vráží jeho čepel hluboko do Balrogova těla.
V rychlém sledu záběrů pak sledujeme proměnu Gandalfa Šedého v Gandalfa Bílého - ale ještě předtím vidíme několik záběrů jeho zápasu s Balrogem. Ten je poražen, ale to teď nevidíme přímo na plátně, dovíme se to až později, když o tom Gandalf vypráví Aragornovi, Legolasovi a Gimlimu. Úchvatný je záběr, jak Balrogův oheň zhasne navždy.
Prvních třicet minut uběhlo velice rychle, řekl bych, že v nich proběhla dobrá třetina děje knihy. Jsou tam naznačeny základy příběhu a situace jednotlivých postav, ve kterých jsme je opustili na konci prvního dílu.
Pak film sleduje jednotlivé členy Společenstva ve třech oddělených dějových liniích. Začíná tím, jak Frodo a Sam putují do Mordoru. Zahlédneme ohně za horami Mordoru. Froda tíží Prsten a Sam říká, že jediné místo, kam ve Středozemi nechce jít je zrovna to, kam jít musí.
Následuje pár sekvencí Aragorna, Legolase a Gimliho, pronásledujících hordu Skurut-hai, kteří zajali Smíška a Pipina. Spousta drobností je přesně jako v knize a během krátké doby uniknou hobiti ze zajetí … ale zase to není jednoznačně vidět. Skvělá filmová taktika dohadů a náznaků, která ty, kdo nečetli knihu, udrží v napětí.
Za soumraku se vracíme zpátky k Frodovi a Samovi, ti se teď musí vypořádat s Glumem. Glum se snaží ukrást Prsten, ale hobiti ho přemůžou a spoutají.
Když se Glum poprvé objevil, úplně mi to vyrazilo dech! NIC, co dosud počítače vytvořily pro scény s živými herci, ještě nevypadalo tak skvěle. Glum dokonale zapadá do pozadí, popředí, do všeho, co se ho týká. I ve scéně, kde živí Frodo a Sam buší do CGI Gluma, je všechno bezchybné. Zapomeňte na Yodu, Jar Jar Binkse nebo Dobbyho z Harryho Pottera, Glum absolutně vede. Něco nádherného.
V této fázi se taky seznámíme s králem Theodenem, Eomerem, Eowyn a slizkým Červivcem. Ti všichni se utkají v boji o moc, který končí vyhnáním Eomera. Král Theoden je evidentně pod vlivem nějakého Sarumanova kouzla. Gríma ho ovládá a podstrkuje mu všechna rozhodnutí.
Aragorn, Legolas, & Gimli jsou obklopeni skupinou rohanských jezdců a dovídají se, že hobiti, které hledají, jsou nejspíš v hromadě mrtvých skřetů, které jezdci pobili předchozí noci. Společenstvo se vzdává naděje na to, že hobity ještě uvidí, ale zatímco jezdci mizí v dálce, Aragorn se dává do práce. Sleduje stopu a domýšlí, co se minulou noc vlastně stalo. Ve flashbacích vidíme, jak se skřeti dohadovali o hobití maso a jak jim hobiti unikli. Z těchto scének se dostáváme s hobity do Fangornu a potkáváme Stromovouse.
Takhle nemůžu pokračovat, nebo vám prozradím celý film, ale chtěl bych vypíchnout několik klíčových momentů filmu, které buďto vynikají, nebo jsou jinak než v knize.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Allegra Allegra | Web | 21. července 2017 v 4:24 | Reagovat

Každý z nás tak či onak aspoň raz tvárou v tvár s akciami, ktoré sľubujú veľké ocenenie - televízory, autá, chladničky alebo iPhone6S. Ale je to naozaj - získať zdarma iPhone? Detailov WEB

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama